GY.I.K.

Tévhit, hogy a napelemes rendszerek karbantartást nem igényelnek. Szükséges, hogy villamos szakembernek időnként (javasoljuk évente) ellenőrizzék a villamos kötődobozok és az azokban található kötések állapotát. Ilyenkor méréssel ellenőrizhetők az áramkörök feszültségszintjei, kiszűrhetők meghibásodások. Szükséges az inverterek hűtőbordáit is a lerakódott portól megtisztítani, hogy a készülék túlmelegedését elkerüljük, ami idő előtti tönkre menetelhez vezethet.

Előfordulhat, hogy szükség lehet rá, de általában az eső megoldja a napelem táblák tisztántartását. Általában 15°-nál alacsonyabb hajlásszögű tető esetén gyakrabban előfordul, különösen ha nagyon poros helyre lett telepítve a rendszer, hogy szükség van időként megtisztítani. Speciálisabb esetben, ha a közelben kibocsátott szennyező anyag miatt rárakódhat szennyeződés (pl. zsíros elszívás kivezetése), szükség a napelemek tisztítására. Ezekben az esetekben a tisztítás elhanyagolása jelentős hatásfokvesztéssel járhat.

A háztartási méretű kiserőművek esetében szolgáltatói hozzájárulás (csatlakozási dokumentáció jóváhagyása) szükséges a napelemes rendszer telepítésének megkezdéséhez, nincs szükség építési engedélyezési eljárás lefolytatására. A szolgáltatói ügyintézést a kivitelező cégek lefolytatják. Az 500 kW –tól illetékes Mérésügyi Hivatalnál jogerős építési engedélyes eljárás lefolytatása szükséges, illetve összevont kiserőművi engedély vagy MEKH engedély megléte is a telepítés feltétele.

A háztartási kiserőmű maximális teljesítménye 50 kVA lehet. Ez három fázisú inverter csatlakoztatása esetén lehetséges, de ha csak 1 fázis áll rendelkezésre, akkor azon maximum 2,5kVA teljesítményű inverter csatlakoztatható a hálózatra. Minden telepítés megkezdése előtt a helyi engedélyes szolgáltatóhoz igénybejelentést kell beadni, ami alapján hálózati számításokat végez a szolgáltató, és megvizsgálja, a csatlakoztatni kívánt teljesítményt a hálózat elbírja-e. Építési engedélyezési eljárás lefolytatása Mérésügynél csak 500kVA feletti kiserőművek esetén releváns.

Elsősorban az épület pillanatnyi energiafelhasználását fedezi a napelemes rendszer által megtermelt energia, így csak a felesleges energia kerül a hálózatba betáplálásra. Tehát a napelemes rendszer megtermelt energiája a helyben felhasznált energia és a betáplált energia összege.

A „p” jelzés a peak, azaz csúcsteljesítményre utal. Ez az elméleti laborban, ideális körülmények között mérhető elméleti maximum teljesítmény 20 C°-on mérve.

Nem! A panel teljesítményét a napelem méretével együtt kell értelmezni. Egy 600 Wp-es panelnek nem 50%-al nagyobb a hatásfoka egy 400 Wp-es panelnél, hiszen nagyságrendileg ugyanekkora arányban nagyobb a felülete is. Minden napelem panel adatlapján megadják a panel hatásokát.

Nem, a szolgáltató által engedélyezett inverterekre előírás, hogy kötelezően azonnal le kell kapcsolni egy áramszünet esetén. Egy esetleges hálózati karbantartás során, amikor lekapcsolják az áramot probléma is lenne, ha a napelemes rendszerek betáplálnak az áramtalanított hálózatba.

Igen, mert egy esetleges viharkár vagy villámkár esetén a biztosítást érvényesíteni lehet ilyen esetben. Fel szoktuk hívni a megrendelő figyelmét, hogy az általános épületbiztosítást külön ki kell terjeszteni a napelemes rendszerre.

Az érték becsülhető a következő tényezők figyelembevételével: Földrajzi elhelyezkedés, dőlésszög, tájolás és esetleges árnyékoló tényezők figyelembe vételével.
Magyarországon 1 kWp ferdetetőre telepített napelem rendszer jellemzően 1100 kWh energiát termel meg.

Ez sok tényező függvénye. Ezek a tényezők például: Energiafogyasztás és várható termelés éves eloszlása, elszámolás módja, energia és rendszerhasználat díja, beruházás költsége, esetleges pályázati forrás igénybevétele.

A legtöbb ma kapható napelemes inverter kültéri használatra alkalmas, de mint minden elektronikai berendezést, érdemes védeni közvetlen napsütéstől és csapó esőtől.
A következő elhelyezések kerülendőek:
Lakott tér vagy iroda: Az inverter még passzív hűtéssel ellátva is zajt bocsát ki működés közben, ezért nem javasoljuk lakótérben való elhelyezését.

Padlástér vagy szűk szellőzetlen tér: itt a túlmelegedés miatt leszabályozhat vagy meghibásodhat a készülék.

Földszint alatt, vagy padlószinthez közel helyezve: Hóhatár alatt vagy pincében elárasztás, csőtörés esetén beázhat így tönkremehet az inverterünk ezért ez is kerülendő.

A „kW” jelölést az inverterek névleges teljesítményét jelöli. Az az inverter a váltóáram oldali névleges maximális kimeneti teljesítménye.
A „kWp” a napelemek csúcsteljesítménye, a napelemek összteljesítményét is „kWp” ben adják meg.

A „AC” méret az inverterek váltóáramú oldalának kimeneti teljesítménye.
A „DC” méret a napelemes rendszer egyenáramú, azaz napelemek összteljesítményének mérete.

A napelemek, a névleges teljesítményüket csak ideális esetben adják le. Ha melegebb a felülete, mint 20 °C, vagy a dőlésszög és/vagy tájolás nem optimális, a napelemek kevesebb teljesítményt adnak le, mint a katalógusadat.
Ahhoz hogy az inverterek minél jobban ki legyenek használva, ezért célszerű az invertereket napelem oldalon túlhúzni. Tapasztalat alapján 20%-os túlhúzás a minimum ajánlat.
Nagyobb túlhúzást minden esetben méretezni kell az adott inverter bementi paraméterei alapján.

Visszwattos napelemes rendszernél, a hálózatba nem lehet kitáplálni, ezért mindig a meglévő belső fogyasztás alapján termelhetnek az inverterek. Az inverterek ilyenkor leszabályozzák a kimeneti teljesítményüket, nem képződik fel nem használt energia.

A napelemek névleges teljesítményét 20°C-os levegő hőmérséklet mellett állapítják meg.
Nyári nagy melegben a panelek nagyon felforrósodnak, a megnövekedett ellenállások miatt a teljesítményük csökken. Azonban elmondható, hogy a napelemes rendszer a nyári hónapokban termel a legtöbb elektromos energiát, ugyanis ilyenkor a legtöbb a napos órák száma.

Felhős időben is termel a rendszer, igaz ez akár töredéke is lehet egy derült égbolthoz képest.
A termelés mértéke attól függ, hogy milyen az árnyékoló felhőzet típusa.

Magyarországon az ideális tájolás a dél, és a legoptimálisabb dőlésszög 35°. Ezekkel a paraméterekkel 1 kWp-napelemes rendszernél 1200-1250 kWh villamos energia hozam várható.